poniedziałek, 22 marca 2021

22 marca Światowy Dzień Wody

22 Marca Świtowy Dzień Wody

Ile i co powinno pić dziecko?


Woda - najważniejszy składnik organizmu człowieka. Nie da się bez niej prawidłowo funkcjonować. U dzieci stanowi aż 70% wagi! Daje to obraz roli, jaką pełni w organizmie oraz liczby procesów, które bez wody nie miałyby szans zachodzić prawidłowo. O tym, co i ile powinno pić dziecko, pisze Aneta Łańcuchowska, dietetyczka, ekspertka programu Rossnę!

Rola wody w organizmie

Woda odpowiada za transport, rozpuszczanie i wchłanianie dostarczanych w pożywieniu substancji odżywczych. Zapewnia prawidłowy przebieg procesów trawienia, usuwa toksyny, reguluje temperaturę ciała, umożliwia prawidłową ruchliwość stawów, uczestniczy w procesach przemiany materii, pełni funkcje ochronne dla narządów wewnętrznych, mózgu i rdzenia kręgowego. Bez względu na wiek - jest ona więc niezastąpiona w szeregu bardzo ważnych procesów życiowych.

Nasz organizm potrzebuje wody codziennie, ponieważ nie potrafi jej syntetyzować w wystarczającej ilości. Dlatego tak ważne jest, aby dzieciom każdego dnia przypominać o piciu, a także kontrolować ilość płynów, jakie wypijają, pamiętając, że można je dostarczyć nie tylko przez picie wody, rozcieńczonych soków czy herbatek owocowych, ale również poprzez jedzenie stałych pokarmów, szczególnie warzyw i owoców. 

Zapotrzebowanie na płyny u dzieci

Zapotrzebowanie na dzienną ilość płynów u dzieci uzależnione jest od wieku, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej i masy ciała.

  • Dzieci ważące do 10 kg, potrzebują 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała.
  • Dzieci ważące od 10 kg wzwyż, powinny wypijać dziennie ok. 1000 ml płynów + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg.  

Nie oznacza to jednak, że każdego dnia dziecko powinno wypijać dokładnie tyle płynów.  Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wielu czynników, a dodatkowo płyny dostarczane są do organizmu naszego dziecka również przez pokarmy stałe.

Co może pić dziecko?

Dzieci powinny pić wodę, niezależnie od pory roku i tego, czy robią to przed, po, czy w trakcie posiłku. Najważniejszy jest nawyk jej picia, który powinien być stałym elementem codziennego menu. Jeżeli dzieci nie przepadają za „czystą” woda, dodawajmy do niej ich ulubione owoce, które potem mogą wyjeść po opróżnieniu szklanki czy kubka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz